Geleceği Boyamak ( Mart 2008 )

Değerli okurlar,

Geleceği şekillendirmek ya da geleceğin sizi şekillendirmesi, sizin geleceğe ne kadar hazır olduğunuz ile doğrudan ilişkilidir. Şirketler, bireyler, organizasyonlar günün telaşı ve hesapları ile yarına hazırlığı ihmal ettikleri zaman önümüzdeki yakın gelecekte geçmişteki dönemlerden çok daha büyük darbe alacaklardır. Çünkü önümüzdeki dönem bilgi ve ileri teknoloji dönemi olacaktır. İnsan gücünün yerini bilgi ve akıl gücü alacaktır. Hazırlıksız şirketler ya satınalınacak ya da knowhow için yüksek fiyatlar ödeyeceklerdir.

DYO boya grubumuz geçmişteki bilgi birikimi ve 2004 yılından beri ileri teknolojiler üzerindeki yoğun araştırmaları ile geleceğe Avrupa’daki ve dünyadaki diğer öncü boya firmaları ile beraber hazırlanıyor. Freedonia Group’un Mayıs 2007 tarihli raporuna göre inşaat sektöründe ABD’deki nano malzeme ihtiyacı 2025 yılında 1,75 milyar USD olacaktır. Bu rakam 2006 yılında 20 milyon USD idi. 2011’de ise 100 milyon USD olması bekleniyor.

İnşaat sektöründeki kullanılacak nano malzemenin yüzde 73’ünü boya oluşturmaktadır. Avrupa’daki kullanım ise şu anda mevcut boya sistemlerinin yüzde 2’sini oluştururken yapılan ARGE çalışmaları ve ayrılan fonlar ile önümüzdeki 5 yıl içinde yüzde 35’e gelmesi beklenmektedir.

Türkiye’de Dyo’nun çıkarttığı ürünün geçen sene pazarda kullanımı 4000 tonun üzerindedir. Türkiye’nin toplam subazlı iç ve dışcephe pazarı 200.000 tondur. Türkiye’deki pazarı da 2006 yılında yüzde 2 oranındadır. Önümüzdeki 5 yıl içinde yüzde 30’a gelmesini bekliyoruz. Avrupa’daki ve dünyadaki boya üzerine yapılan araştırma ve çalışmaların yüzde 80’i nanoteknoloji üzerinedir.

Yeni teknolojileri eş zamanlı veya ilk olarak pazara sunuyoruz. DYO geleceğin teknolojilerinde etkin rol oynamak için hedefe kitlenmiş durumda. Gelecek DYO’yu değil, ürettiği boyalarla DYO geleceği şekillendirmenin hayalinde ve yolunda… Şubat ayı sonunda bayilerimizle yaptığımız toplantı ile geleceği boyamanın heyecanını hep birlikte yaşadık. İş ortaklarımıza nisan ayında pazara sunacağımız nano ahşap serimizi tanıttık. ARGE grubumuz dünyadaki ilklerden olan teknoloji ile camın ana malzemeleri ve nano parçacıkları birbirleri ile 3 boyutlu ağ oluşturarak ahşabı her türlü etkenden koruyan ürünler geliştirdi. Çizilmez, yangın geciktirici, antibakteriyel ürünler nanoteknoloji ile geliştirildi. Nanoteknolojinin kaçınılmaz geleceği olan boya sektöründe sanayi, mobilya ve otomotiv sektöründeki geliştirilen ürünler ile        ARGE’ye ayırdığımız kaynağın sonuçlarını almaktayız.

Bu dönemde bir başka gurur kaynağımız resmi olarak Avusturya Patent ofisinin onayladığı  incelemeli patentimiz oldu. 2007 yılında boya sektöründeki küçülmeye rağmen yüzde 20 oranında büyümemiz kendimize güvenimizle, tüm süreçlerimizde inovasyona verdiğimiz önemle ilişkilidir. Bizdeki güven ve inanç müşterilerimiz tarafından da aynı ölçüde algılandığı ve yaşandığı sürece DYO grubunun büyümeye devam edeceğine inanıyoruz. Bu yolda  destek veren herkese teşekkür ediyorum.

Renkli ve sağlıklı günler dilerim.

Saygılarımla,