İnovasyon Kültürü ( Aralık 2008 )

Değerli okurlar,

Artan iletişim araçları sayesinde her türlü bilgiye hızlı ulaşma imkanları ile birlikte 21. yüzyılın artık bilgiye dayalı bir dünya düzeni yarattığı kaçınılmaz bir gerçek. Bilgi ile birlikte gelişen yaratıcı düşünce; ürünlerden hizmetlere, üretimden satış ve pazarlama modellerine kadar iş hayatının her evresine yansıyor, hatta artan rekabet ve bilinçlenen, ihtiyaç ve istekleri dinamik bir boyutta gelişen tüketiciler nedeniyle de yansımak zorunda kalıyor… İşte bu yüzden “inovasyon” ve “yaratıcılık” kurumların yapılarında artık sıkça kullanılan ve kurum kültürünün bir parçası haline getirilmeye çalışılan kavramlar.

Bulunduğumuz iş kollarında rekabetle mücadele etmek için değil ama sektörlere öncülük etmek ve iş ortaklarımız ile birlikte tüm tüketicilerimize değer yaratan ürün ve hizmetler sunmak için Yaşar Topluluğu olarak “inovasyon”un iş hayatının her alanında lokomotif olacağı fikrini bundan çok zaman önce fark ederek benimsedik ve değerlerimizin bir parçası yaptık.

Devam eden krizin olumsuz etkilerini bir parça daha hissedeceğimiz önümüzdeki dönemde yaratıcı düşünceye önem veren ve “inovasyon” yönetimini iyi kurgulayan şirketlerin ayakta kalacağını yalnızca bilmekle kalmıyor, bunu somut olarak görebiliyoruz. Geleneksel yapı ve işleyişe bağlı şirketleri ise zor günler bekliyor.

İnovasyon denince daha çok ürünlerin baz alındığını görüyoruz. Oysa inovasyon şirket içindeki tüm fonksiyon ve süreçleri içine aldığı gibi, iş ortaklarına ve tüketicilerine sunduğu tüm değerleri ifade eden geniş bir kavram. Bu açıdan ürünlerde yapılan inovasyon kadar sunulan hizmetlerde yapılan inovasyonların da ön plana çıkartılması gereken çok önemli bir unsur olduğu gerçeğini artık gözardı edemeyiz.

Kurulduğu ilk günden beri öncülük ettiği ürünleriyle, Dyo tam 55 yıldır inovasyona olan inacı ve bunun somut yansımaları ile bugünlere geldi. Geçen sayımızda duyurduğum Dyo Akademi gibi önemli bir hizmeti çok yakında vermeye başlayacak olan Dyo, yeni yılda da tüketicileri ve ustaları için iki farklı yeniliği hayata geçirecek. Yeniliklerden ilki, tüketicilerimize boya, renk, mimari açılardan danışmanlık yapacak ve boyama konusunda yardım sunacak interaktif bir sistem olacak. Yeni sezonun başlamasıyla detayları anons edilecek bu hizmetin, sektörde büyük bir boşluğu dolduracağına inanıyorum. Diğer yeniliğimiz ise boyacı ustalarımıza sunacağımız, onlara kolaylık sağlayan bir pazarlama uygulaması olacak. Yıllardır farklı ve külfetli uygulamaları sonlandıracak olan bu uygulama sayesinde Dyo’yu tercih eden ve edecek olan boyacı ustalarımız artık Dyo’ya olan bağlılıklarını geliştirerek güçlendirecekler. Yeni yılın başında anons edilecek bu uygulamanın da başarılı olacağına inancım tamdır.

İnovasyon odaklı çalışarak hep yenilikleri sektöre kazandırmak bizim görevimiz. Bu yolda iş ortaklarımız olan başta çalışanlarımız, bayilerimiz, müşterilerimiz, boyacı ustalarımız ve tüketicilerimizle el ele yürümenin sevincini yaşıyoruz. Bu yarışta yanımızda olduğunuz ve bizimle koştuğunuz için hepinize teşekkür ediyorum.

Bu ay gerçekleşecek Kurban Bayramı vesilesiyle, hepinizin bayramını kutluyor; sağlık, mutluluk, başarı ve yenilik dolu bir yıl dileklerimle sevgilerimi sunuyorum.