Renkler ve Türk Resim Sanatı ( Eylül 2006 )

Dedem Merhum Durmuş Yaşar’ın bir sözü ile başlamak istiyorum. “Doğum yerim olan Rodos’un sanat çalışmalarının beşiği olması, bana güzel sanatlar dünyasında bir yer alma ilhamı getirdi. İşte bu düşümün bir eseri olarak boya ve renk dünyasına büsbütün yoğunlaşarak bağlandım.” Böyle ifade etmiş duygularını, boya işine gönül vermesini…

Hayatın her köşesinde ve doğadaki tüm değişimlerde renkleri görüyoruz. Yaşar Ailesi’nin renklerle yakınlığı ise 60 yılı aşkın bir süredir devam etmekte… Merhum Durmuş Yaşar, doğum yeri olan Rodos’ta adanın doğal güzelliklerinden etkilenerek boya ve renk dünyasına ilgi duymuş ve İzmir’de boya malzemeleri satan Durmuş Yaşar ticarethanesi ile faaliyete başlamıştır. Sanatçılarla o dönemlerde tanışmış; boya, fırça vb. malzemeleri bulmuş ve ihtiyaçlarını temin ederek sanatlarını icra etmelerine katkıda bulunmuştur. Duayen sanatçılarımızdan Ferruh Başağa’da anılarında bunu dile getirmektedir. Babam, Onursal Başkanımız Selçuk Yaşar’ın vizyon ve liderliğinde DYO gelişmiş ve bugün 32.sini yaptığımız DYO Resim Yarışmaları kurumsal bir yapıya kavuşmuştur.

Yaşar Topluluğu’nun boya ve renklere olan tutkusu Türkiye’deki ilk yerli boya fabrikası olan DYO’nun kurulmasıyla başlar. DYO ürettiği boyalarla insanların yaşadıkları alanlara güzellik kazandırmış ve geniş bir yelpaze ile boya sanayinin gelişimine öncülük etmiştir.

Bugün kuruluşların ticari amaçları dışında, sosyal sorumluluk projeleri ile ülkelerini kalkındırmaya yönelik çalışmalar yapması önemlidir. Bu yıl 32.si gerçekleşecek olan DYO Resim Yarışması değerli seçici kurulumuz; Cavit Atmaca, Prof. Dr. Zahit Büyükişleyen, Prof. Neşe Erdok, Prof. Dr. Adem Genç, Yalçın Gökçebağ, Prof. Fevzi Karakoç, Prof. Kaya Özsezgin bu sene ödül alacak ve sergilenmeye değer bulunacak eserleri belirleyecektir. 16 Kasım 2006 tarihinde de İstanbul’da Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi’nde törenle ödüllerini vereceğimiz eserlerin ülkemizin her yöresinde yıl içerisinde sergilenmesi ise bizim için ayrı bir önem taşımakta. Sanatı ve sanatçıyı tüm sanatseverlere ulaştırmak amacıyla Türkiye’nin değişik yörelerinde sergiler açıyoruz. Öğrencilerin, halkın sanatla bütünleşmesini hedefleyen bu proje bize büyük gurur veriyor.

Evet, bu yıl DYO Resim Yarışmalarının 32.sini düzenliyoruz. 1967’de düzenlenen birinci yarışmaya 91 sanatçı 271 eserle katılırken, bugün Türkiye’den, Dünya’dan toplam 824 sanatçı ve 1396 eser sayısına ulaştık. Günümüz Modern Resim Sanatı incelendiğinde pek çok ressamın sanat yaşamında DYO Resim Yarışmaları’nın yeni bir dönüm noktası teşkil ettiği görülmektedir.

Türkiye’nin ilk özel resim müzesi olan ve 1985 yılında kurulan Selçuk Yaşar Resim Müzesi’ne ilave olarak DYO Resim Yarışmaları’nın yıllar içersinde biriken zengin koleksiyonu ile ilgili kapsamlı bir müze projemiz de gelecek hedeflerimiz arasında. Yaşar Topluluğu, DYO ve Yaşar Eğitim Kültür Vakfı olarak sosyal sorumluluk projelerinin önemine yürekten inanıyoruz. Renklerin cazibesi ve tutkusuyla başlayan bu projenin daha uzun yıllar kültür ve sanata ışık tutmaya devam etmesi dileği ile emeği geçen herkesi candan kutluyorum.