Yaratıcılığın Zorunluluğu ( Mart 2006 )

Ünlü düşünür ve bilim adamı Einstein “Hayal gücü bilgiden daha önemlidir” demiş. 2006 yılında asırlar sonra, sarf edilen bu sözlerin ne kadar doğru olduğunu bugün görüyoruz.

Küreselleşen dünyada artık yaratıcılık öne çıkmak için bir numaralı tema. Bu yıl Davos toplantılarında da pek çok akademisyen, bilim adamı, devlet adamı, profesyonel ve sanatçı hep aynı ortak temada birleşti. İletişim ve bilgi herkesin elinin altında ama yaratıcılık faktörü olan kişi, yönetim veya kurumlar artık bir adım öne çıkıyor.

Küreselleşen dünyada yeni bir süreç yaşanıyor. Bireyler, yaşam tarzları, kültürler değer yargıları da küreselleşiyor. Uyum sağlamak, değişimi doğru algılamak ve gelişmelerin içinde olmak çok önemli. İletişim ve teknolojiyle mesafeler ve uzaklıklar önemini yitiriyor, toplumlar da birbirine yakınlaşıyor. Sermayenin serbest dolaşması, tüketicilerin iletişim teknolojileriyle ürün ve hizmet alması bu değişimdeki başrolü oynadı. Tüketici memnuniyeti, tüketici odaklı ürün yaratmak, tüketicinin bölgesine uyumlu çözümler ve ürünler oluşturmak bu değişimin odak noktaları.

Global düşünüp, yerel olmayı öğrenebilmek kurumlardaki ve yönetimlerdeki en büyük değişim. Artık eski iş yapma usulleri yerini yeni işleyişlere bıraktı. Yaratıcılık ve insan değerlerine bakış açıları gelişti.

Boya sektöründe de tüketici odaklı yeni teknolojik ürünler hızla bir numaraya yükseliyor. Değişimi yakalamak, teknoloji ve ARGE’ye yatırım yapmak sonuçta, yeni ürünler yaratmak her sektörde olduğu gibi bu sektörde de kendini gösteriyor. Markalar rekabet kuralları çerçevesinde tüketiciye en iyi ve uygun ürünü yaratmak ve sunmak için global düşünme ve değişim prosesini yaşıyor. DYO markalı ürünlerle Boya Grubu da, atılımlarına ve yeniliklerine son hızla devam ediyor.

Türkiye ekonomisi de büyümedeki verileriyle gelecek vaat eden ülkeler arasındaki yerini alıyor. Genç nüfuslu bir ülkeyiz ve bunun avantajını çok iyi kullanmalıyız. Genç nüfusun getirdiği dinamizim ve verim bugün dünya toplumlarında gıptayla bakılan özellikler. Türkiye ekonomisinin tüm sektörlerde cazip noktalara gelmesi eğitim, teknolojik yapılanma, kaliteli insan kaynağı ve farklılık yaratmaktan geçiyor.

Önümüz bahar ve doğanın uyandığı bu mevsim hem inşaat hem de boya sektörü için yoğun bir dönem. Değişimin her yerde ve özellikle tabiat anada da yaşandığı şu günlerde herkese bol renkli günler dileğiyle sevgi ve saygılarımı sunarım.