Yaşadıkça… ( Nisan 2004 )

Daha yakın olalım, belli değerleri, alışkanlıkları, zevkleri;

kısacası bir yaşam şeklini birlikte paylaşalım istedik.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, başarılı şirketlerin en önemli özelliklerinden biri, idealleri gerçeğe dönüştürmek. Yaşar Topluluğu gözlerini İzmir’de açtı. Türkiye’yle birlikte büyüdü, gelişti… Bölgenin ve ülkenin sorunlarını yaşadı, yoğruldu, olgunlaştı. Yaşar Türkiye’yi yaşadı. Yaşar, grup olarak bundan böyle dünyayı yaşayacak, dünyaya açılacak, küresel ekonominin aktif bir oyuncusu olacak.

Geleneksel yönetim stratejileri, kara, ciroya ve üretim rakamlarına odaklanırdı. Günümüzün yönetim stratejileri, aynı zamanda, insana, topluma, ülkeye ve küresel hedeflere odaklanıyor. Bir yandan üretiminizle, diğer yandan insan kaynağınızla iyi olacaksınız. Bir yandan mali bilançolarınız parlayacak, diğer yandan hayata kattıklarınız tüketicinizin yüreğinde parlayacak. Yaratıcı, rekabetçi, farklı, insancıl olacak, başarılı olacaksınız.

Biz artık iş kollarımızda yeterli büyüklüğe ve deneyime ulaştık. Öncelikle yaptığı işi, çok iyi yapan ve bulunduğu sektörlerde bir ya da ikinci olmayı hedefleyen bir grup olarak karşınızdayız. Bu, aslında bizim değil, evrensel ekonominin bir kuralı. Sanırım, dün, dünya farklı dönüyor deseler, güler geçerdik. Bugün durup düşünme zamanı. Çünkü gerçekten daha hızlı dönüyor. Yaşar Grubu ekonominin aktif bir üyesi olduğu günden bu yana Türkiye’de pek çok ilk’e imza attı. Pek çok yeniliği ülkemize getirmekte öncü oldu. Yaşar’da idealler her zaman çok önemli oldu. Biz ideallerimizi gerçekleştirmek için çabaladık. İdeallerimizden taviz vermedik. Hep heyecanlı, hep dinamik olduk, olmaya özen gösterdik. Çalışmalarımızda, yalnızca iş dünyasına yönelik değil, topluma yönelik faaliyetlerde bulunmaya özen gösterdik. Yaşar Grubu, toplumla iç içe oldu. Toplumun dinamiklerini destekledi. Sanatı, tarihi, arkeolojiyi, bize ait değerler olduğu için bizden sonraki kuşaklara iletebilmek  adına, korumaya ve kollamaya çalıştık. Toplumsal çabalarımızı çağın gereklerine uydurmaya özen gösterdik.

Biz ürünlerimizle Türk halkının evine girdik. Sizinle mutfak masasına oturduk. Misafir odanızın duvarlarına yansıdık. Otomobili kullanırken birlikte olduk, oturduğunuz mobilyada hayat bulduk. Spor yaparken yanıbaşınızdaki su olduk. Temel ihtiyaç maddeleriyle birlikteliğimizi perçinledik. Kadına, erkeğe, çocuğa ayrı ayrı ulaşmaya çalıştık. Genci ve yaşlıyı ayrı ayrı hedefledik. Sizlerle birlikteliğimize bir halka daha ilave etmek istiyoruz.

Daha yakın olalım, belli değerleri, alışkanlıkları, zevkleri; kısacası bir yaşam şeklini birlikte paylaşalım istedik. Elinizde tuttuğunuz Yaşa Dergisi, Yaşar Grubu’nun siz değerli dostlarına bir hediyesi.

Birlikte daha nice güzel günlere. Güzel yaşa’yın.